Search

تفاوت سرور و کلاینت

در اواسط دهه ۸۰ میلادی و زمانی که اولین بار تولیدکنندگان تجهیزات شبکه، کالاها را به بازار عرضه کردند، عبارت Client/Server وارد عرصه رایانه گردید. در آن وقت واژه فوق صرفا در رابطه با تجهیزات سخت افزاری رایانه مصرف می شد. رایانه ی که از آن به عنوان مرکز نقل ارائه خدمات در یک شبکه یاد می شد را با نام Server رایانه ی که از این امکانات مصرف می کرد را بعنوان Client می شناختند. امروزه عبارت فوق یک مفهوم ویِژگزینشه است که چندان ارتباط با سخت افزار نیست. اکثرا مردم هنوز واژه Client را به یک رایانه فیزیکی نسبت داده و کلمه Server را به رایانه فیزیکی دیگری که به آن متصل سرویس هائی را ارائه می دهد، اطلاق می نمایند. مطلب فوق با اینکه درست است ولی صرفا یک بخش اندک از همه واقعیت های موجود در این زمینه است. واژه فوق امروزه در مقیاس وسیع تری به خدمت گرفته می شود. به منظور آشنائی بیشتر با این عبارت مطلب ذيل را دنبال نمائيد.


خرید سرور مجازی

خرید هاست,خرید سرور مجازی,سرور مجازی ایران,هاست پربازدید

تعريف Client/Server
عموما کلاینت به رایانه ی گفته می شود که تقاضایی را از سرور دارد. کلاینت در لغت نامه به معنای مشتری است مشتری فردی است که تقاضای خدماتی را از طرف فروشنده ای دارد. یکسرور می تواند در آن واحد به چندین کلاینت یا بازدید کننده خدمات رسانی نماید ، اين در حالي است كه در فناوری اطلاعات سرور برنامه ی رایانه ی است که خدمات گوناگونی را به پروگرام های رایانه ی دیگر یا فرد انش (در همان سیستم یا سیـستم دیگر) ارائه می دهد . در تعریف عملی تر، سرور یک رایانه متصل به شبکه است که بر خلافبقیه رایانه ها جهت چند منظور مفرق ساخته شده است.

فرق server Client
همان گونه كه در بالا اشاره شد، مفهوم سرور و كلاينت در ابتدا با گستردگي كه در حال حاضر وجود دارد بیان نبود با ظهور شبكه در علم كامپيوتر اين جمله نيز وارد دنياي كامپيوتر شد روز به روز بر گستردگي و مفهوم آن افزوده گرديد . امروزه اين مفهوم را از جنبه هاي مختلفي مي توان بررسي مقايسه نمود كه در اينجا سعي شده است به دو جنبه اساسي كاربردي اشاره و فرق هاي بين سرور و كلاينت را بيان نمائيم.

فرق server و Client از نظر پروگرام نویسی
سرور و كلاينت را از نظر برنامه نويسي مي توان به دو دسته زبان های سمت سرور (server side) و سمت فرد (client side) تقسيم نمود، كه داراي فرق هايي مي باشند . در ذيل يه شرح اين فرق پرداخته شده است.

زمانی که ما میخواهیم یک صفحه وب را مشاهده کنیم، ابتدا در خواست ما به سرور میزبان آن سایت ارسال می شود. در این وقت عملیات و برنامه هایی که برای تهیه محتوای مناسب ضروری است انجام شود، برای مثال رابطه با پایگاه داده در سرور بوسیله زبان های سمت server انجام می شود. PHP , ASP , JSP از عبارت این زبان ها هستند . بعد از اینکه این عملیات در سمت سرور وبسایت انجام شود، خروجی برنامه به صورت کدهای سمت فرد ، به فرد فرستاده می شود. کدهایی مثل HTML , CSS , JavaScript . این کدها برنامه های سمت فرد هستند . بدین مفهوم که پردازش این اطلاعات دیگر به عهده یسرور نیست مرورگر فرد (برای مثال Mozilla Firefox) باید این کدها را پردازش کرده نتیجه را به صورت صفحه وب به کاربر نمایش دهد.

فرق server Client از نظر شبكه

فرق بین این دو شبکه زیاد واضح بزرگ است اگرچه فرق ها را از نظر فیزیکی نمی توانیم ببینیم ولی می توانیم از نظر logically آنها را بدرستی از تشخیص دهیم.

Peer to Peer Network:

در این نوع شبکه هیچطور centralized authority بین رایانه های شبکه نمی توانیم ببینیم در واقع هیچ نوع مرکزیت بین آنها وجود ندارد. اگر کاربر بخواهد به منابع رایانه دیگر دساسترس ی پیدا نماید سیستم امنیتی رایانه مقصد (رایانه ی که منابع درخواست شده را در خودش دارد) تحلیل می نماید که آیا رایانه درخواست دهنده مجوز دسترس و نگرانی ی به منابع را دارد یا خیر. هر رایانه در این نوع شبکه می تواند client باشد هم سرور. هر کاربر می بایست local back up را خودش بگیرد، ملاحظات امنیتی خیلی خیلی اندک است و رایانه های محدودی در بر می گیرد.

Client/Server Network:

بر خلاف شبکه peer to peer این نوع شبکه سیسـتم علت ی را مصرف می نماید که برای این کار تخصص یافته است تا اطلاعات شبکه را از منطقه مرکزی یا centralized point مدیریت نماید که این منطقه مرکزی همان سرور است . client ها از سرور تقاضای اطلاعات می کنند و سرور است که با دادن اطلاعات یا دسترس و نگرانی ی به منابع به آنها جواب می دهد. شبکه های client/server نسبت به peer to peer ویژگی ها ی معین ی دارند در یک کلام شبکه ای خیلی زیاد سازماندهی تر شده هستند . بسیار زیاد آسان تر خواهد بود که فایل ها منابع را پیدا کنیم چون آنها بر روی سرور ذخیره شده اند از امنیت خیلی بالایی برخوردارند تمام username passwords ها در یک database یکسان که همان سرور است ذخیره می شوند کاربر ان نمی توانند از سرور بعنوان workstation مصرف کنند پس در نهایت واضح است که شبکه client /server کارایی بسیار زیاد بهتری دارد.
بخشی از هارد رایانه سرور است که VPS شما می تواند تمالک نماید .
شرح ات بیشتر
به میزان انتقال داده ای که VPS شما در بازه ی معین انجام میدهد گفته می شود .
چنانچه این مصرف بیشتر از میزان مجاز باشد بعد از مطلع کردن شمتری فاکتور اضافه استفاده جهت آنها صادر خواهد شد.
شرح ات بیشتر
هر پروگرام ی که بر روی VPS نصب و راه اندازی می شود همين طور وب وب سایت هایی که بر روی آن راه اندازی میکنید از رم ستفاده میکنند، در صورتی که میزان رمی که در موقع ثبت سفارش برای ادامه ی کار VPS کافی نباشد میتوانید به هر اندازه که احتیاج داشته باشید سیستم را ارتقا دهید.
شرح ات بیشتر
هر نرم افزار ی که بر روی VPS نصب راه اندازی می شود و همين طور وب وب سایت هایی که بر روی آن راه اندازی میکنید از CPU ستفاده میکنند، در صورتی که CPU که در موقع ثبت سفارش برای ادامه ی کار VPS کافی نباشد میتوانید به هر اندازه که احتیاج داشته باشید سیستم خود را ارتقا دهید.
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *