Search

جامعه پذیری اجتماعی

جامعه پذیری اجتماعی

جامعه پذیری اجتماعی

جامعه پذیری(Socialization) یکی از فرایند های مهم و اساسی سازنده ای است که نظام خانواده مهم ترین نقش را در ان ایفا می کند.این فرایند مهم معمولا با تعدی گری و ناهنجاری هایی روبه رو بوده است که خود منجر به نگاه بد بینانه ی افراد نسبت به دولت و فرهنگ غنی کشور شده است که اصطلاحا به ان بیگانگی ارزشی اطلاق می شود. بیگانگی ارزشی معمولا در اغلب موارد جزو تاثیرات مخرب گروه های خارج از خانواده بر فرد است اما گاها مشاهده می شود که خانواده،خود باعث و بانی این امر می شود و با سهل انگاری و جبر، فرزند خود را با ارزش های جامعه اش بیگانه ساخته است. خانواده ها بایستی بدانند که؛ جامعه پذیری امری است کاملا بدیهی و طبیعی که به صورت فرهنگسازی اجتماعی خود را می نمایاند.اما متاسفانه بعضا مشاهده می شود خانواده ها به صرف این که باید فرزندی را برای جامعه تربیت کنند از بد ترین گزینه یعنی برخورد های خشن و فیزیکی استفاده می کنند.در صورتی که این فرایند با تربیت صحیح و ترتیبی عمل کردن والدین به خودیِ خود،ارزش های جامعه را در وی نهادینه می کند.

انچه که در اینجا حائز اهمیت است، نحوه ی رفتار والدین و متولیان امور در عرصه های مختلف فرهنگی و اجتماعی است که باعث ساختن نقش های مسئولیت پذیر جامعه و یا عکس ان می شود.از انجا که تامین نقش های اجتماعی جامعه وظیفه ی دولت است، به یقین تامین همه جانبه و حمایت هایی نیز لازم است تا خانواده ها را نسبت به امر پرورش و تربیت صحیح ترغیب کند و این امری است غیر قابل انکار.

یکی دیگر از مسائلی که از مهمات این مسئله بایستی در نظر داشت، مسئله ی هنجار و قوانینی است که به صورت جامع و کامل در بین نظام های خانوادگی رایج است. گاها پیش می اید که این هنجار ها دچار نقض و یا نقصانی هستند و نیاز به تصحیح دارند اما از انجا که فرد در تصحیح و اصلاح این هنجار ها احساس تنهایی می کند از اصلاح در خانواده ی خود نیز می پرهیزد و اینگونه می پندارد که ؛

خواهی نشوی رسوا،همرنگ جماعت شود

در رابطه با اینگونه مسائل نیز سازمانها و مقامات مربوطه مسئول هستند تا در این رابطه نیر این فرهنگ های سنتی و غیر معقول را تضعیف و در ازای ان فرهنگسازی اجتماعی را تقویت کنند.
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *