Search

نقد و بررسی فیلم «یکی میخواد باهات حرف بزنه»

کارگردان: منوچهر هادی

نویسنده : منوچهر هادی سعید دولتخوانی

بازیگران:

شهاب حسینی، حمیدرضا پگاه، آنا نعمتی، یکتا ناصر، مرتضی کوهی، شهین تسلیمی، مجید درستی، سارا اسماعیل پور با معرفی هانیه غلامی

خلاصه جریان :

یک سانحه رانندگی ، لیلا را ناچار به رویارویی مجدد با قدیم اش می نماید این رویارویی او را در مواجهه با فراز و نشیب هایی قرار می دهد.


دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم ایرانی

منوچهر هادی را پیش از این با تهیه قرنطینه در سال ۱۳۸۶ و در مقام کارگردان می شناخیتم. هرچند دستیاری اصغر فرهادی در چهارشنبه سوری تبعاً جهت او تجربیات ارزنده ای را می بایست به همراه می داشت. یکی می خواد باهات حرف بزنه! دومین ساخته اوست و جهان ی پر امید آخرین تاثیر هادی است که هنوز به اکران عمومی در نیامده است. اما رمضان امسال (مرداد ماه ۱۳۹۱) نخستین تولید مجموعه ی او روی آنتن رفت که خداحافظ بچه نام داشت و با عدم اقبال مخاطبان مواجه شد که شکستی را در کارنامه این کارگردان جوان رقم زد.یکی می خواد باهات حرف بزنه! درامی ست اجتماعی که در آن به طور ویِژگزینشه به مقوله پیوند اعضا اشاره شده است؛ هرچند بر خلاف کلیشه ای که فیلم زیبا های ارتباط با پیوند اعضا با آن دست و پنجه نرم می کنند – که همان دشواری والدین در اعطای رضایت است – منوچهر هادی این داخل مایه را با حوادثی دیگر پیوند زده از این حیث تاثیر قابل توجه ی را پدید آورده است.

شروع فیلم دیدنی در فضای سرسبز با طراوت شمال است. زیاد زود وارد روند درگیری ها می شود کشمکش مادر و دخمل به عنوان سوژه محوری فیلم جالب بیان می شود. ناگهان بر اثر حادثه ای – که حقیقتاً از حیث غافل گیری اثرگذاری خیلی حائز تذکر است – سوژه ی اصلی را پیش روی مخاطب قرار می دهد.

بعد از وقوع این حادثه، عملاً فیلم دیدنی وارد فاز دوم می شود؛ به مفهوملیلا (با بازی آنا نعمتی) ناگزیر می شود به سمت قدیم اش برگردد و علی رضا (با گیم حمیدرضا پگاه) که خواستگار لیلاست، در این بازگشت به عقب همراه او می شود. هرچند در فرازهایی به همین دلیل یارویی با قدیم ، لیلا تنهاست گویی تصمیم گرفته خودش به تنهایی این تنش شخصی را سر سامان دهد زخمی را که از سال های دور و از زندگی مشترک با همسر سابقش مصطفی (با گیم شهاب حسینی) به تن داشته هم اکنون دوباره سر باز کرده ، به تنهایی التیام بخشد.از منظر داستانی می بایست گفت فیلم جذاب روایتی است سر راست بدون هیایو که حوادث فرعی در آن بسیار زیاد به چشـم نمی آید. تعلیق گره در سوژه اصلی جریان تا میزانی است که توانسته بار فیلم جذاب را به دوش بکشد. گیم ها هم متوسط از آب درآمده اند و فرد ها به گونه ای می باشند که می توان آن ها را باور کرد و مابه ازاهای بیرونی شان را به خوب ی دید. ممکن است شاخص ترین گیم را بتوان به یکتا ناصر نسبت داد که اتفاقاً در سی امین جشنواره بین المللی فیلم جالب فجر، سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مکمل زن را جهت گیم در همین فیلم جذاب به دست آورد.

تدوین این فیلم جالب مشترکاً به عهده هایده صفی یاری سپیده عبدالوهاب بوده است. در بخش های ابتدایی، شاهد نماهای کوتاه تر هستیم و هرچه به بخش های پایانی فیلم زیبا نزدیک می شویم، نماها به دلیل ذات داستان تقابل هایی که بین فرد ها شکل می گیرد، زیاد تر می شوند، ولی در کل نوعی ایجاز به چشم می آید کات میل کردن های سریع از خصوصیات ی بارز فیلم جذاب به شمار می آید.زاویه دوربین حرکت آن بدون هیچ گونه اغراق و بی آن که بخواهد از قاب بیرون بزند، در خدمت فیلم جذاب است.هرچند در بخش های ابتدایی به دلیل ویژگی لوکیشن و زیبا یی های ویِژگزینشه طبیعت، نماهای باز بیش تری شاهد هستیم، ولی رفته رفته این نماهای باز کم تر می شود جز یکی دو مورد در اواسط فیلـم ، مورد دیگری به چشم نمی خورد.

به طور کلی اثری نسبتاً یک دست را می بینیم که هرچند به لحاظ بصری، فنی تکنیکی و گیم ها اتفاق خارق العاده ای رخ نداده، ولی تمام چیز تقریباً در سطح مبوسیله و اندکی رو به بالاست. انتها بندی فیلم جذاب نیز به شکلی کاملاً عادی مقبول از کار درآمده تمام چیز در خدمت همان داخل مایه ای است که محور تمام حوادث بود و سرانجام به شکلی نیکو خوشایند به اتمام رسید.

یکی می خواد باهات حرف بزنه، ضمن آن که به خوب ی مقوله اهدای عضو را به دور از کلیشه های مرسوم بیان کرده ، فرصتی را برای قضاوت راستی آزمایی فرد ها مخاطب فراهم آورده به خوب ی یادآوری می نماید که قضاوت های اخلاقی گاهي وقتها چه قدر آسان به نظر می رسند، حال آن که فرسنگ ها از حقیقت دورند و بیننده را در مقابل این پرسش اخلاقی قرار می دهد که آیا عفو می تواند از تعرفه های گزافی که ممکن است در آینده هرکسی پدیدار شود، پیشگیری نماید یا نه اساساً اهمیت بخشیدن انتقام را در مقابل اعتراف یا پنهان کاری به چالش می کشد و از این منظر می تواند فیلم جالب ی قابل قبول تلقی شود؛ هرچند این ریزه کاری های اخلاقی و اجتماعی اش زیر سایه داخل مایه اهدای عضو بسیار زیاد فرصت نیافته تا هویدا شود.
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *