Search

آموزش مقدماتی ASP.NET MVC 4.0

شروع کار :

جهت شروع برنامـه Visual Studio Express 2012 را اجرا بکنید ،اما شما می توانید از از برنامـه های دیگری حاوی :

۱٫ Visual Studio 2010/SP1
۲٫ Visual Studio 2012
۳٫ Visual Web Developer 2010 Express

clicksite.ir

آموزش asp.net,آموزش asp.net mvc,آموزش asp.net با c#,clicksite.ir

نیز مصرف بکنید .
ویژوال استودیو محیط مجتمع گسترش یافته یا IDE (integrated development environment )است .درست مثل پروگرام مایکروسافت ورد (Microsoft Word ) که جهت نوشتن اسناد از آن استفاده می بکنید ،شما از IDE به منظور نوشتن پروگرام ها مصرف می بکنید .
برای شروع کار بعد از اجرا ویژوال استودیو ،بوسیله مورد ی New Project از پنجره Start ( یا از طریق منوی File -> New Project ) كار به ایجاد یک پروژه جدید بکنید .

ایجاد اولین پروگرام :

شما برای ایجاد برنامـه کاربر دی می توانید یکی از زبان های برنامـه نویسی ویژوال بیسیک یا ویژوال سی شارپ را انتخاب بکنید .حال از سمت چپ پنجره استارت زبا C# را گزینش کرده ،پس مورد ASP.NET MVC 4 Web Application را انتخاب بکنید .

در کادر مکالمه ای New ASP.NET MVC 4 Project ،مورد Internet Application را گزینش کرده و نوع View را به صورت پیش فرض یعنی همان مورد Razor گزینش بکنید .

۱٫ حال بر روی مورد Ok کلیک بکنید . ASP.NET MVC الگویی آماده از یک نرم افزار تحت وب داراست که اکنون با عنوان Hello World جهت شما ایجاد شده است.

حال از منوی Debug مورد ی Start Debugging را کلیک بکنید تا پروگرام ایجاد شده اجرا گردد.

۲٫ ضمننا خاطر نشان می کنم که شما می توانید جهت اجرای پروگرام کاربر دی از کلید میانبر F5 نیز استفاده بکنید .با فشردن کلید F5 شما باعث می شود برنامـه IIS Express اجرا گردد نرم افزار شما را اجرا نماید .پس ویژوال استودیو مرورگر وب را به صورت پیش فرض اجرا کرده صفحه ی home page اپلیکشین ایجاد شده را به نمایش در می آورد.همان گونه که مشاهده می بکنید آدرس موجود در نوار آدرس مرورگر وب شما حاوی کلمه localhost است ،نه چیزی شبیه example.com.لوکال هاست همیشه به رایانه مکانی ما اشاره دارد که شما داخـل آن پروگرام کاربر دی خود را به اجرا درآورده اید.زمانی که شما ویژوال استودیو را جهت اجرای پروژه تحت وب به کار می برید ،یک پورت به صورت تصادفی برای وب سرور به کار می رود.در تصویر زیر شماره ی پورت ۴۱۷۸۸ است ،به طبع در صورتی که شما باره دیگر این برنامـه کاربر دی را اجرا بکنید شماره پورت تغییر می نماید

اضافه کردن کنترلر ( Adding a Controller ) : MVC مخفف کلمات model-view-controller است .MVC یک الگوی نوین پروگرام نویسی برای گسترش پروگرام فرد دی ها است ،برنامـه فرد دی هایی که ساختار معین ،کاملا قابل اعتماد تست هستند و به راحتی می توان آنها را در هر زمانی دستخوش تغییرات کرد.برنامـه هایی که بر پایه الگوی MVC می باشند حاوی قسمت های زیر می شوند :

۱٫ مـدل ها (Models) : کلاس هایی می باشند که ما از آنها برای دسترسی به داده های مورد نظر خود از آنها استفاده می کنیم ،ضمننا ما از این کلاس ها به منظور به اجرا درآوردن قوانین صلاحیت داده ها (Validation ) مصرف می کنیم.

۲٫ ویوها ( Views ) : طرح های آماده ای می باشند که شما به منظور تولید داینامیک فایل های HTML برای نمایش داده ها به کاربر ان ،آنها را ایجاد می بکنید .

۳٫ کنترلرها ( Controllers ) : حاوی کلاس هایی می شود که درخواست های ورودی از سمت مرورگر را دریافت می کنند و آنها را به مدل های مربوطه تحویل می دهند ،پس نتیجه یا همان داده هایی را که مد به عنوان جواب باز می نماید ،دریافت می کنند از طریق ویوها ،الگوی ظاهری
مناسب را انتخاب کرده به عنوان جواب نهایی به مرورگر تحویل می دهند.

ما در این دوره روش ی همه موارد بالا را پوشش می دهیم به شما نشان می دهیم که چگونه توسط آنها پروگرام ایجاد بکنید .

شروع کار :

جهت شروع یک کلاس کنترلر جدید می سازیم ،برای این منظور در سمت راست صفحه در بخش Solution Explorer بر روی پوشه ی Controllers کلیک راست کرده ،پس مورد Add Controller را گزینش بکنید .

نام کنترلر نو خود را HelloWorldController تایپ بکنید .الگوی پیش فرض یعنی Empty MVC controller قرار دهید بر روی دکمه ی Add کلیک بکنید .

همان گونه که مشاهده می بکنید در بخش Solution Explorer یک فایل نو با نام HelloWorldController.cs ایجاد شده است که نیز اکنون در بخش میانی IDE باز شده است.

محتوای فایل باز شده را با کدهای زیر تعویض بکنید :

۱
۲
۳
۴
۵
۶
۷
۸
۹
۱۰
۱۱
۱۲
۱۳
۱۴
۱۵
۱۶
۱۷
۱۸
۱۹
۲۰
۲۱
۲۲
۲۳
۲۴

using System.Web;
using System.Web.Mvc;

namespace MvcMovie.Controllers
{
public class HelloWorldController : Controller

//
// GET: /HelloWorld/

public string Index()

return “This is my default action…”;

//
// GET: /HelloWorld/Welcome/

public string Welcome()

return “This is the Welcome action method…”;

متد کنترلر یک رشته کلمات را به صورت نمونه ایجاد می نماید .نام کنترلر مورد نظر HelloWorldController است و اولین متد ایجاد شده با نام Index ایجاد شده است.حال مجوز دهید تا نتیجه کار را توسط مرورگر مشاهده کنیم.بعد از اجرای پروگرام فرد دی نام کنترلر تهیه و تولید شده را (HelloWorld ) در ادامه آدرس موجود در نوار آدرس تایپ بکنید کلید Enter را بفشارید (http:/localhost:1234/HelloWorld ).صفحه ای که شما در مرورگرتان مشاهده می بکنید چیزی شبیه عکس پایین است .در متد ایجاد شده شما به طور مستقیم یک رشته عبارت را بوسیله HTML به نمایش در می آورید.

ASP.NET MVC می تواند کلاس های کنترلر مفرق ی را فراخوانی نماید ( همچنین می تواند متدهای مختلف نوشته شده درون کلاس های کنترلر را فراخونی نماید ) ،و تمام ی این فراخوانی ها بستگی به آدرس نوشته شده داخـل نوار آدرس دارد.قالب شیوه ی آدرس دهی در ASP.NET MVC به صورت زیر است .

[Controller][ActionName]/[Parameters]

اولین بخش از این نحوه آدرس دهی (Controller ) ،معین می نماید که کدام کلاس کنترل می بایست اجرا گردد.پس در مثال بالا کلمه HelloWorld به فایل کلاس کنترلر HelloWorldController اشاره می نماید به آن رجوع می نماید .بخش دوم (ActionName )،تعیین کننده ی این است که بایستی کدام یک از متدهای موجود درون کلاس به اجرا در بیاید.همان گونه که مشاهده می بکنید در مثال بالا این بخش از آدرس (HelloWorldIndex ) باعث به اجرا در آمدن متد Index موجود در فایـل کلاس کنترل HelloWorldController می شود.دقت داشته باشد که شما کافی است در نوار آدرس مرورگر جمله HelloWorld را اضافه بکنید و نیازی به اینگونه نوشتن نیست (HelloWorldIndex ) ،زیرا در صورتیکه نام متد مورد نظر برای اجرا ذکر نوشت به صورت اتوماتیک پیش فرض متد (Index ) فراخوانی می شود.

حال در نوار آدرس مرورگر وب این آدرس را وارد بکنید (HelloWorldWelcome ) ،همان گونه که مشاهده می بکنید این کار باعث می شود متد Welcome اجرا گردد متن This is the Welcome action method… به نمایش درآید.متدهایی که تا کنون به کار برده ایم هیچکدام حاوی پارامتر (Parameters ) نبوده اند ،در ادامه می خواهیم به این موضوع رسیدگی کنیم.

حال می خواهیم میزان ی تغییرات در برنامـه کاربر دی ایجاد کنیم تا بتوانیم در زمان فراخوانی متدها در نوار آدرس ،میزان پارامترها را هم وارد کنیم.جهت این منظور دستورات قبلی متد Welcome را با دستورات زیر عوض بکنید :

۱
۲
۳

public string Welcome(string name, int numTimes = 1)
return HttpUtility.HtmlEncode(“Hello ” + name + “, NumTimes is: ” + numTimes);

حال بار دیگر نرم افزار کاربر دی خود را اجرا بکنید این آدرس را در نوار آدرس وارد بکنید :

۱

/HelloWorld/Welcome?name=Scott&numtimes=4

اینکار باعث می شود پارامترهای متد مورد نطر میزان دهی شوند.

در همه مثال های این بخش تنها از دو بخش VC ،الگوی MVC مصرف کرده ایم و از رابطه بین کنترلر ( Controller ) ویو (View ) استفاده نکرده ایم.در حالت این که به صورت مستقیم کنترلر خروجی HTML تولید نماید ،مطلوب شما نیست.لذا ما در هر پروگرام از الگوهای مجزایی در بخش ویو (View ) استفاده می کنیم ،که به ما یاری می کنند که جواب های مناسب تحت HTML تولید کنیم.
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *