Search

تفاوت بین سایت و پورتال و وبلاگ چیست؟

webtarahan

فرق های مهم بین یک وب سایت یک پورتال وجود دارد. مهمترین این موارد در زیر به صورت خلاصه آورده شده است:
پورتال به صورت دروازه ورود به یک بانک اطلاعاتی است. آنچه که خیلی مهم است، آن است که پورتال همیشه ما را به سایتها یا پورتال های دیگر روش ی می نماید به خودی تنها راهنما است. برای همین است که در بعضی از موارد به پورتالها، Internet Yellow Pages می گوییم.
در حالی که یک وب سایت می تواند حاوی میزان بسياري اطلاعات باشد که تنها بر روی آن وب سایت قابل دسترسی است.
ممکن است ، وب وب سایت از امکاناتی مشابه پورتال برای جستجو مدیریت داده ها استفاده نماید، ولی آنچه که با اهمیت است آن است که این داده ها عموما بر روی پایگاه داده های خود وبسایت قرار دارند.
پورتال عموما” حاوی مطالبی است که جنبه اطلاعات عمومی دارد. داده هایی که از منابع مختلف بر روی یک پورتال جمع آوری می شوند، دارای پراکندگی زیادی می باشند . به همین علت، در بسياري از پورتال ها، وسائل هایی مانند Directory قرار داده می شود تا این اطلاعات را طبقه بندی نماید.
از طرف دیگر داده های قرار داده شده بر روی یک وب سایت، اولا” از منابع محدودتری تامین می شوند و ثانیا” دارای پراکندگی زیاد ی نبوده، حول یک محور مساله معین دور می زند و به اصطلاح نخصصی تر هستند .
پورتال سیسـتم فرد محور است. به این مفهوم که تمام امکانات پورتال بر این اساس پیش بینی شده است تا جوابگوی نیاز های فرد ان با سلایق، علاقمندیها، سن و رده های کاری مفرق باشد. امکاناتی مثل پست الکترونیکی ، Chat، انجمنهای اینترنتی … تمام برای آن است که فرد ان را به هر شکل ممکن به پورتال دعوت نماید.
در حالیکه یک وب سایت،یک سیستم Subjective یا مورد محور است. درست است در هر وب سایت، امکاناتی برای کاربر ان مختلف پیش بینی می شود، ولی بایستی به این نکته توجه داشت که فرد ی که با یک وب سایت کار می نماید می بایست به شکلی به موضوع وب وب سایت ارتباط یا علاقمند باشد.
یکی از مهمترین جنبه های فرق بین پورتال و وب وب سایت جنبه اقتصادی آن است. پورتال ها عموما” برای کسب درآمد تهیه و تولید شده اند. بیشتر پورتال ها درآمد های را از طریق تبلیغات کسب می نمایند.

وب سایت یا به اختصار وب سایت چیست ؟

خب همان گونه که روزانه سایتهای مختلف ی را می بینیم ، تعریف خاصی از وبسایت در ذهن ما نقش بسته است که سری صفحاتی که به متصل شده اند و نام یافرادی هستند ( دامین ) در زیر شاخه های آن(ساب دامین ها ) قابل مشاهده است . که تمام آنها یک صفحه مهم هستند که دسترسی به تمام صفحات دیگر از آنجا شروع می شود .
احتمـا لا تعاریف خیلی ی برای وب سایت وجود دارد. یکی از این تعریف ها که در www.dictionary.com موجود است می گوید:
مجموعه ای از تعدادی صفحات وب متصل به هم، اکثرا حاوی صفحه مهم – home page – که اکثرا روی یک سرور قرار دارند و به عنوان مجموعه ای از اطلاعات بوسیله یک فرد، گروه یا سازمان تهیه و تولید و نگهداری می شود.
یک وب وب سایت اکثرا حاوی تعداد خیلی ی فایل است که در تعدادی پرونده مرتب شده اند، به همان صورت که شما فایـل هایتان را در پرونده ها مختلف ی روی رایانه تان مرتب می بکنید . صفحه مهم وب سایت اکثرا index.htm یا index.html یا default.html نام دارد. وقت ی که یک آدرس وب (یا اسم دامنه) را در مرور گرتان تایپ می بکنید (برای مثال www.StartWeb.ir)، پروگرام مرورگر به سراغ اکانت میزبانی ای می رود که این اسم دامنه به آن اشاره می نماید ، به دنبال یکی از این فایل های مهم می گردد. فرضا چنانچه فایلی به نام index.html را در آن وب وبسایت پیدا نماید ، این فایل( یا صفحه) را به صورت اتوماتیک در مرور گر شما نمایش خواهد داد.
فایل index.html اکثرا ترکیبی از متن و تصویر است که طراح وب سایت بر طبـق جذابیت بصری چیدمان آن ها را معین می نماید . متن مورد نظر در خود صفحه وب موجود است، در حالی که به تصاویر، به عنوان فایل هایی مستقل ارجاع داده می شود. فایل های عکس ی احتمالا در وب سایت خودتان ذخیره شده باشند (در اکانت میز بانی تان: در کنار بقیه صفحات وب و فایل ها، یا آن چنان که معمول است، در پرونده مجزا به نام images )، یا شاید جای دیگری در اینترنت باشند. برخي از نوشته ها تصاویر یک صفحه می توانند به صفحات دیگر لینک شده باشند(به مفهوم می توانید روی آن ها کلیک بکنید به یک صفحه دیگر بروید). این مجموعه از صفحات وب، تصاویر و فایل های دیگری که ممکن است در اکانت میزبانی تان داشته باشید مجموعا یک وب سایت،یا پایگاه وب را می سازند.
به طور خلاصه یک وب وب سایت حاوی تعداد خیلی ی صفحه وب و تصویر است.

وب چیست؟
سایت وب، مجموعه ی از صفحات مرتبط به یکدیگر است که انبوهی از اطلاعات را در قالب متن، عکس ، صدا، فیلم دیدنی در اختیار بیننده قرار می دهد.
وب سایت، محل هر شخص یا مجموعه در شبکه اینترنت است. یک وب سایت می تواند به اضافه ایجاد ارتباط معرفی دارنده سایت، امکان اطلاع رسانی بروز، بازاریابی و معرفی بین المللی را هم فراهم آورد.
وب وبسایت شما می تواند مکانی جهت تجارت شما باشد عرضه محصولات شما .
وب وب سایت می تواند رزومه معرفی توانایی های شما باشد یا نمونه کار شما و یا حتی مکانی برای نوشته ها و تحقیقات مقالات شما .
وبلاگ چیست؟

وبلا گ (weblog) ترکیبی است از دو کلم? webبه معنای شبک? جهان ی log (به معنای گزارش هـر روز یا روز نوشت) است که یک صفحه شخصی یا گروهی است که بصورت هـر روز یا چند یکبار با مطالب ظهور می شود .
وبلاگ با اینکه پدیده ای نوظهور در اینترنت است ولی انقلابی در عرصه اینترنت بپا کرده است که این به خصوصیت هایی است یک وبلاگ دارد که از تمام مهمتر رایگان بودن آن است همچنین کار با آن خیلی ساده آسان است و احتیاج به تخصص و دانش خاصی ندارد جهت همین روزانه افراد را می بینید که وبلاگ نوسی روی می آورند به ویژه این استقبال در بین جوان ها بیشتر است واین ها تمام سبب شده روز به روز اطلاعات جذاب ومفید به اینترنت اضافه شود از این قدیم اگر وبلاگ پویایی داشته باشید از طریق آن درآمد زایی هم می شود انجام داد که این امر با گذاشتن یکسری تبلیغات از وبسایت های تبلیغاتی در وبلاگ شما انجام می شود .
استقبال از وبلاگ در بین ایرانیان فارسی زبانان بسیار زیاد وسیع بوده که بخشی از این وبلاگ ها به خاطرات شخصی و اتفاقات هـر روز افراد می پردازد و گاهي دیگر نیز بصورت تخصصی و در زمینه خاص و تخصص خود مطلب می نویسند وهمين طور خوانندگان این مطالب نظراتشان را در آن خصوص می دهند که به جذابیت های وبلاگ افزوده است.
شما چنانچه می خواهید یک صفحه شخصی داشته باشید دست بکار شوید و در یکی از سرویس دهندگان وبلاگ ثبت نام بکنید .
سرویس دهندگان وبلاگ:

معروف ترین این سرویسها که زبان فارسی را پشتیبانی می کنند :
www.blogfa.com
www.persianblog.ir
www.blogger.com
www.blogsky.com
www.mihanblog.com
و سرویس دهنده های دیگر :
www.blog.com
www.newblog.com
و نیز سایتهایی هستند که با عضویت در آنها می توانید پروفایل ساخته آلبوم عکس جالب داشته باشید و یا وبلاگ داشته باشید . سایتهایی هستند که شما می توانید دوست ها دیگر بیابید و با آنها در رابطه باشید شبکه دوستی بر قرار بکنید . این سایتها سرویس بلاگ می دهند .
اخیرا با تحولاتی که در تکنولوژی رخ داده است بیشتر شدن سرویس دهندگان وبلاگ و ایجاد محیط رقابت بین آنها تغییرات بسياري در آنها رخ داده است اعم از آنکه می توانید چندین بلاگ داشته باشید (مثل Blogger ) یا بلاگ گروهی باشد و چندین نویسنده با محدوده دسترسی داشته باشد بیشتر کدها و تغییران در بلاگ اعم از گذاشتن کانترها ( شمارنده ها ) آرشیو های موضوعی یا زمانی نیز گذاشتن لینکهای روزانه و لینگ دوست ها همه و تمام به صورت زیاد ساده اتوماتیک انجام یم شود بدون آنکه فرد با قالب و کدنویسی های آن آشنا باشد .
حتی در قدمی بلندتر گاهي از آنها به فرد خود اجازه می دهند که عکسهای خود را در آنجا آپلود کنند ? Blogger.com
بعد از اینکه Blogger.com زیر مجموعه ایی از گوگــل شد جهشی عظیم در آن رخ داد که شخص با داشتن تنها اکانت Gmail به راحتی چندین بلاگ درست نماید از فضای آن هم مصرف نماید .
و نیز Msn هم در www.myspace.com این امکان را به کاربر ان می دهد که وبلاگهایی داشته باشند حتی عکسها و موسیقی ها فیلم زیبا های را در آن آپلود کنند . اما شرکـت ماکروسافت در آینده هدف زیادی را در این باره دنبال می نماید که حتی کاربر انی که از Microsoft Office- Word استفاده می کنند بتوانند نوشته های خود را در آن تدوین کنند و به صورت آنلاین آن را به بلاگ خود بفرستند و یا حتی از همانجا با زدن دکمه به شخص مورد نظر میل کنند .
که هر کدام از این سرویس ها ب قابلیت هاشون طرفداران ویِژگزینشه خودشان را دارند ناگفته نماند که امروزه در سروییس دهندگان بلاگ فارسی بلاگفا یکی از پرطرفدارترین سرویس هادر بین کاربر ان است.
فرق ها و تشابهات وب وبسایت و وبلاگ

در نگاه اول، وب‌سایت و وبلاگ شبیه به نظر می‌رسند، ولی دقیق‌تر که می‌شویم فرق ‌های بسياري را بین این دو می‌بینیم.
وب سایت “اهمیت ی در اینترنت است که در آن می‌توان اطلاعاتی را درباره سازمان‌ها، کمپانی ‌ها افراد به دست آورد” و وبلاگ ” وب وبسایت پویایی است که متعلق به شخص یا اشخاصی است و در برگیرنده اطلاعاتی راجع به مساله یا موضوعات گوناگون است”.
پذیرفتن این تعریف‌ها می‌تواند شروعی برای مقایسه این دو باشد؛ بدین منظور، ابتدا به مشابهت‌ها پس به فرق ‌ها می‌پردازم:
مشابهت‌های وب‌سایت وبلاگ:
هردو اهمیت ی در محیط سایبری(Cyberspace) هستند و URL اختصاصی دارند.
هر دو برای انتشار اطلاعات و داده‌ها در فضای سایبری به کار می‌روند.
محتوای هر دو اطلاعات است و کارکرد اطلاع‌رسانی دارند.
وبلاگ هم نوعی وب‌ وبسایت است.
هر دو را می توان به جای مصرف کرد ( ولی پیشنهاد نمی شود )
فرق ‌های وب سایت و وبلاگ:
وب سایت‌ها عمدتا رسمی هستند ، ولی وبلاگ‌ها عمدتا (یا به کلی) شخصی‌اند.
به روز کردن وب سایت‌ها نسبت به وبلاگ‌ها، نیازمند بیشتری است.
وب‌سایت‌ها از نظر طراحی ساختار پیچیده‌ای دارند، در حالی که وبلاگ‌ها ساده‌ترند. مثل لبـاس رسمی و راحتی می‌مانند.
وب‌سایت ها به موارد خاصی می‌پردازند، در حالی‌که وبلاگ‌ها تمام وقایع ریز درشت زندگی را پوشش می‌دهند.
گفتمان حاکم بر وب سایت‌ها رسمی است، ولی وبلاگ‌ها گفتمانی غیر رسمی دارند.
وب سایت ها اکثرا ٌ ارتباط سویه ( و گاهي رابطه با ما ی سایت ) وبلاگ‌ها عمدتا رابطه دو سویه ( کامنت گذاری) با بازدید کنندگان برقرار می کنند.
وب سایت‌ها جهت مالکانشان نرخ ‌ی اقتصادی دارند، در حالی که بیشتر وبلاگ‌ها برای بلاگرها رایگان می باشند و از سرویس رایگان سرویس دهنده استفاده می کنند.
در وب سایت‌ها می‌توان حرف از محدودیت سانسور کرد، در حالی که وبلاگ‌ها از این نظر بسیار زیاد آزاد تردند.
وب سایت‌ها گرایش به سکون نظم وبلاگ‌ها گرایش به پویایی و بی‌نظمی دارند.
وب سایت ها حال هوای مدرن وبلاگ‌ها حال هوای پست مدرن دارند.
راه اندازی وب سایت‌ها نسبت به وبلاگ‌ها به بیشتری احتیاج دارد.(اما نه جهت مهندسان IT)
وب سایت‌ها نمود عقلانیت و وبلاگ‌ها نمود احساس ‌اند.
به روز رسانی در وب سایت بیشتر به شکل ایجاد صفحات در وبلاگ به صورت تولید محتوا صورت می‌گیرد.
در وب سایت ها اکثرا ٌ اطلاعات به روز رسانی، ثبت نمی شود. در وبلاگ‌ها ثبت اطلاعات به روز رسانی ارزش ویژه‌ای دارد.
به روز رسانی وب سایت‌ها ویژه افراد حرفه‌ای است، در حالی که بلاگرها بدون دانش فنی وبلاگ‌های خود را به روز می‌کنند ( خیلی راحتتر از وبسایت هایی حتی دارای CMS ).
وب سایت‌ها محل مناسبی برای شکل گیری گروه‌ها و اجتماعات مجازی نیستند، برعکس، وبلاگ‌ها محیط مناسبی جهت این منظورند.
در وبلاگ ها وبلاگ های دیگر را راحتتر می توان پیدا کرد و سیسـتم کامنت دادن و گرفتن ! باعث آشنایی و نزدیکی بیشتری می شود ولی در وب سایت ها شاید سایتی که فردی به آن لینک نداده است سالها بدون ویزیتور باقی بماند ، اما در وبلاگ به خاطر سیـستم خبررسانی صفحه اول آن حداقل نفر به شما سر می زند ! به جمله دیگر وبلاگ رسانه‌ای تعلت ی است.
آسانی وجه معین ه بلاگ است. چنانچه به کمک وب وبسایت توجه بکنید آن را پر از اطلاعاتی می‌بیند که در بین تار پود صفحاتی چند پیچیده شده است. صفحاتی که احتمال دارد چندین لایه داخلی داشته‌ باشد. در یک وب وبسایت احتمال دارد پیچیدگی صفحات و شیوه ردیف کردن مطالب کمی شما را سر در گم ‌کند. اما در مقابل بلاگ بسیار زیاد آسان است.در واقع هر گاه شخصی به این نتیجه برسد که مطلبی برای نوشتن دارد و آن مطلب احتمالا برای افراد دیگر مفید یا جالب باشد می‌تواند به وبلاگ نویسی بپردازد. زمان کافی جهت نوشتن و ارسال مطالب وجود دارد سایت‌های زیاد ی در قالبوبلاگ نویسی سرویس‌های ارائه می‌کنند.
کنترل وب سایت‌ها در اختیار مالکان آن است، ولی بلاگرها کنترل جزئی بر وبلاگ دارند. در واقع کنترل آنها تابع کنترل بزرگ‌تر توسط صاحبان Domain و مدیران کلان سرویس دهنده وبلاگ است. اما این مورد جهت وبلاگ‌هایی که مالکیت Domain آنها شخصی است، صدق نمی‌کند.
در وب سایت شما محیط ی را خریداری می بکنید می توانید فایـل ها و عکس جالب ها .. ی خودتان را روی آن آپلود بکنید اما در بیشتر سرویس دهندگان وبلاگ شما محیط ی برای آپلود عکـس ها ندارید و بایستی از فضاهای مجازی ( همان گونه که قبلا گفته شد ) مصرف کرد .
در وب سایت شما می توانید دامینی به نام startweb.ir داشته باشید اما در وبلاگ ها آدرس شما تابع سرویس دهنده خود startweb.blogfa.com است .
در وبلاگ ها شما مجبورید بنر های تبلیغات مزاحمی را تحمل بکنید ولی در سایتتان شما از این مساله رها هستید حتی می توانید خودتان تبلیغات بگیرید و بگذارید .( اما بستگی به داشتن ویزیتور خیلی در وبسایت شماست )
یکی از بهتریـن خصوصیات ی وبلاگ ها آن است که سرویس دهندگان وبلاگ فارسی زبان هستند شما می توانید به راحتی در آن مصرف بکنید و کارها بیشتر اتوماتیک و زیاد آسان است اما در وبسایت به این راحتی ناست .
در مقابل مزیت بالای وبلاگ ها محدودیت های آنهاست را دارند در مقابل در سایت شما دستتان جهت هر کاری باز است می توانید طبق هر فناوری هر نوع طراحی کار بکنید .
در وب سایت شما می توانید صفحات مختلف به تعداد مورد نظر داشته باشید اما در وبلاگ تعداد صفحات ( استاتیک ) محدودیت دارند .
در وب سایت شما می توانید امکانات ویِژگزینشه در اختیار افراد دیگر بگذارید ولی در وبلاگ محدودیت وجود دارد .
وبلاگ چون زیر شاخه ایی از سرویس دهنده است ، امنیت شما کمتر است و با هر نوع مساله سرویس دهنده شما ممکن است داده های خود را از دست بدهید ( مثل مشکلی که در تغییز دامین Persianblog به وجود آمد ) اما در سایت شما می توانید Back up از داده های خود داشته باشید امنیت آن دست شماست .
ترافیک بالای وبلاگ ها کندی سرویس های آن یکی از معایب آن نسبت به سایت است .
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *