Search

اجرای سپتیک تانک

سپتیک تانک چیست؟

فرد د سپتیک تانک چیست؟

به گزارش خانه پاک:

لایروبی چاه

تخلیه چاه,حفاری چاه,لایروبی چاه

سپتیک تانک آسان ترین و پر فرد دترین واحد مورد مصرف در تصفیه فاضلاب به مخصوص فاضلاب های بهداشتی – آدم ی است. سپتیک تانک مخزنی است که در آن فاضلاب به کمک فرایندهایی از قبیل ته نشینی، شناور سازی بیولوژیکی تصفیه می گردد. ودر ۲ نوع بتنی و پلی اتیلنی ساخـته می شوند. از این سپتیک تانک ها بطور وسیع ای در واحدهای مسکونی و ویلایی، مجتمع های مسکونی اداری، کارگاه های عمرانی ساختمانی، کارخانجات تولیدی صنعتی، هتل ها، رستوران ها، مجتمع های تفریحی و ورزشی و مدارس استفاده می شود.

چنانکه در زیر مشاهده می شود هر سپتیک تانک از اجزای مختلف ی تشکیل شده است. اجزای مهم هر سپتیک تانک عبارتند از:

۱- سیسـتم ورودی فاضلاب: حاوی لوله و بافل (میانگیر) ورودی است.
۲- مخزن اولیه سپتیک تانک: که بیشترین اندازه سپتیک تانک را به خود اختصاص داده اکثرا ٌ ۷۰-۶۰ درصد اندازه کل سپتیک تانک مربوط به این بخش است.
۳- دیواره جداکننده: که باعث پیشگیری از ورود لجن چربی روغنهای شناورشده به مخزن زلال سازی می شود.
۴- مخزن زلال سازی: این مخزن نسبتا ۳۰ درصد اندازه کل سپتیک تانک را حاوی شده و در آن فاضلاب عاری از مواد قابل ته نشینی و شناوری تجمع می یابد.
۵- خروج بیو گاز (تهویه): از طریق این مجرا گازهای تولید شده ناشی از فرآیندهای بی هوازی تصفیه فاضلاب که عمدتا متان است از سپتیک تانک خارج می گردد.
۶- سیسـتم خروجی فاضلاب: حاوی بافل لوله خروجی سپتیک تانک است .
مکانیزم عملکرد سپتیک تانک

ابتدا فاضلاب از طریق لوله ورودی وارد بخش اول سپتیک تانک می شود. این بخش که بوسیله دیواره جدا کننده از بخش دوم مخزن جدا شده است، اندازه ی معادل دو سوم از کل اندازه سپتیک تانک را حاوی می شود. با ورود فاضلاب به این بخش، مواد معلق ذرات خارجی به سبب وزن بیشتر به سمت پایین حرکت کرده در کف مخزن ته نشین می شوند. روغن چربی ها به دلیل اینکه وزن ویژه کمتری نسبت به فاضلاب می باشند ، به سمت بالا حرکت کرده و بر روی سطح شناور می گردند.

تجمع مواد ته نشین شده در کف مخزن باعث ایجاد توده ای از لجن شده میکروارگانیسم ها باکتری ها در آن تکثیر یافته و بیشتر شدن می کنند. واکنش های بیولوژیکی که در جریان تکثیر و بیشتر شدن آنها اتفاق می افتد باعث می شود که مواد آلی آلاینده تجزیه شده و فاضلاب تصفیه گردد. انجام این واکنش ها همچنین سبب تبدیل اندازه قابل توجه ی از لجن به بیوگاز و كم شدن اندازه لجن می شود. بیوگاز تولید شده که عمدتاً متان است از طریق لوله خروج بیوگاز از سپتیک تانک خارج می گردد.

در ادامه پساب بخش اول با گذشتن از مسیر ارتباطی تعبیه شده در دیوار جداکننده، وارد بخش دوم سپتیک تانک می وارد بخش دوم سپتیک تانک می شود. در این بخش ذرات بسیار زیاد ریز چربی روغنی که در فاضلاب باقی مانده باشد، بر روی سطح شناور می گردند. در نهایت پساب زلال شده از طریق لوله خروجی از سپتیک تانک خارج می شود.

لجن انباشته شده در سپتیک تانک بعد از حدود دو سال نیاز به تخلیه دارد. به زمان تخلیه خوبتر است، کمی از لجن را در سپتیک تانک باقی گذاشت. زیرا این لجن حاوی میکروارگانیسم ها باکتری های تاثیر گذار در تصفیه بوده تخلیه کامل آنها باعث زیاد شده وقت راه اندازی مجدد بخش بیولوژیکی سپتیک تانک می شود.
موارد فرد د سپتیک تانک

خصوصیات سپتیک تانک سبب فرد د وسیع آنها در بخش های مختلف خانگی، بهداشتی صنعتی شده است. بعضی از اصلی ترین موارد فرد د سپتیک تانک ها عبارتند از:

۱- پیش تصفیه و تصفیه مقدماتی فاضلاب بهداشتی واحدهای مسکونی، مجتمع های تجاری و اداری، هتل ها رستوران ها به قوانین شهرداری و سازمان حفاظت محیط زیست

۲- حذف ذرات قابل ته نشینی، چربی و روغن های موجود در فاضلاب رستوران ها و سالن های غذا خوری جهت پیشگیری از پر شدن سريع چاه جذبی گرفتگی لوله ها به سبب تجمع چربی ذرات درشت قابل ته نشین

۳- عادی سازی پمپاژ فاضلاب در سیـستم های تصفیه فاضلاب

کمپانی خدمات فنی ایرانیان داری دانش فنی تجربی نصب و راه اندازی انواع سپتیک تانک آمادگی را جهت نصب این نوع از محصولات تصفیه فاضلاب جهت مجموعه های صنعتی ارگانهای دولتی وغیره اعلام می نماید .
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *