Search

مهارتهای استفاده از نرم افزار Microsoft Word برای تایپ پایان نامه

مهارتهای استفاده از نرم افزار Microsoft Word برای تایپ پایان نامه

تحقیق,تحقیقات دانشگاه,تحقیق دانشگاهی,نرم افزار, Microsoft Word,پایان نامه

Type

بعضی از دانشجویان بنا به دلایل متفاوت مثل عدم تسلط ضروری به رایانه و عدم داشتن زمان لازم؛ متن پایان‌نامه را به ‌صورت دستی نوشته و پس متن نوشته‌شده را توسط دیگـر ان (تایپیست) به فایل Word تبدیل می‌کنند. اما ایـن شیوه مناسبی نیست. به‌هرحال یک دانشجوی مقطع ارشد یا دکترا؛ ضروری هست از پس تایپ و حروف‌چینی دست‌کم تحقیقات و نوشته‌های خودش برآید. ویژگی ها ی بنیادی تایپ را می‌توان امکان ویرایش سریع و آسان؛ امکان ذخیره‌سازی و حفظ مطمئن‌تر فایل‌ها و در نهایت ارسـال آن از طریق ایمیل عنوان کرد.

در ادامه به بعضی از با ارزش ترین مهارتهای که در تایپ انتها نامه به شما کمک می نماید اشاره می کنیم.

تایپ متن توسط نرم افزار Microsoft word انجام می‌شود که رایج‌ترین نرم افزار تایپ در جهان ست . شرکت مایکروسافت اکثرا هر دو یا سه سـال یک بـار ؛ ورژن جدید ایـن نرم افزار را رونمائی می‌کند. با دقت به تجربه استفاده از ورژن های ۹۷ تا ۲۰۱۳ ایـن نرم افزار؛ ورژن ۲۰۱۳ را می‌توان شاهکار مایکروسافت نامید. ویژگی ها ئی مثل انطباق کامل با ورژن های جدید ویندوز؛ گرافیک و قدرت نمایش بسیار عالی؛ امکان ذخیره‌سازی اسناد در فضای ابری؛  بالا رفتن قدرت جستجو و رابط کاربری؛ سبب برتری مطلق آن نسبت به ورژن های قبلی شده آفیس شده است . ایـن ورژن نسبتا کامل بوده و تنها بایستی برای تایپ فرمول‌ها نرم افزار Mathtype روی آن نصب شود. پس توصیه می‌شود که از ایـن نرم افزار برای تایپ پایان‌نامه استفاده شود.

ایجاد فایل اولیه

حال که می‌خواهید تایپ پایان‌نامه را شروع کنید؛ ابتدا بایستی دید کلی از ساختار استاندارد و قابل‌ قبول یک پایان‌نامه داشته باشید. ازایـن ‌رو؛ ده اقدام اولیه قبل از تایپ را بایستی اجرا بکنید ؛ که ایـن اقدامات عبـار ت‌اند از:

نصب فونت

حتما قبل از شروع تایپ؛ بسته فونت‌های فارسی را دریافت کـرده و در سیستم رایانه خود در پوشه فونت (در پارت کنترل پنل)؛ قرار دهید. رایج‌ترین فونت‌های فارسی با نام B Font مشهور می باشند که می‌توانید از سایت iffont.ir مجموعه جامعی از آن‌ها دریافت و نصب بکنید .

رعایت فرمت نگارش متن

حتما قبل از شروع به کار تایپ؛ تنظیمات اولیه ای که دانشگاه معین کـرده را انجام دهید. اکثرا هر دانشگاهی دارای آئین‌نامه نگارشی ویِژه خود هست که اکثرا در وامیزان آموزش یا در سایت دانشگاه؛ یک ورژن از آن موجود است . در ایـن ­ فرمت؛ مهم‌ترین دستورات مربوط به شیوه حروف‌چینی و صفحه آرایی پایان‌نامه (قالب شکلی پایان‌نامه) آمده است . با ارزش ترین تنظیمات عبـار ت‌اند از روش چینش صفحات؛ حد و حاشیه صفحه؛ نوع و حد قلم. ترتیب شماره‌گذاری فصول و مطالب و جداول و غیره.

روش نمایش اعداد

از مسیر زیر؛ می‌توانید تنظیمات مربوط به نمایش اعداد را دررایانه­تان کلا ح بکنید :                         File>Option>Advanced

در بخش Show document content لبه‌ای به نام Numerical وجود دارد؛ ایـن لبه را روی Content تنظیم بکنید . در ایـن حالت؛ همه اعدادی که به فارسی نوشته‌اید به‌صورت فارسی و همه اعدادی که به‌صورت انگلیسی نوشته‌اید؛ به انگلیسی نشان داده می‌شوند.

فعال‌سازی خط کش

در هنگام ی‌که خط‌کش‌های مدرج اطراف صفحه فعال نیست از منوی View روی مورد Ruler کلیک بکنید تا فعال شود. ایـن خط کش؛ به مدیریت فواصل کمک زیادی می‌کند.

ایجاد فهرست مطالب

حتما برای نوشتن بخش فهرست مطالب؛ از امکانات نرم افزار Word استفاده بکنید . برای ایـن منظور؛ از بخش Reference روی Table of Contents و سبعد از صفحه بازشده مورد Automatic Table 1 کلیک نمایید.

ایجاد سکشن

در بخش تدوین پایان‌نامه به‌تفصیل اشاره خواهد شد که شماره‌گذاری پایان‌نامه دارای بخش‌های مفرق ی است . بعضی صفحات فاقد شماره؛ بعضی دارای شماره ابجد و بعضی دارای شماره‌گذاری عددی است . برای ایجاد چنین شماره‌گذاری ابتدا مکان‌نما را بعد از آخرین حرف صفحه‌ای که می‌خواهید دارای شماره‌گذاری مفرق از صفحه دیگـر باشد برده و از بخش Page Layout روی مورد عبـار ت Breaks کلیک کـرده و مورد Next page انتخاب بکنید .

عدم شماره‌گذاری عنوان فصول

عنوان هر فصل (برای مثال فصل اول: کلیات تحقیق) نبایستی دارای شماره باشد. برای انجام ایـن کار؛ در انتهای صفحه عنوان فصل؛ دابل کلیک بکنید تا منوی مربوط به Footer/header باز شود. در منو روی مورد Different fist page کلیک نمایید.

فعال‌سازی امکان غلط یابی املائی و گرامری

برنامه Word قابلیت تشخیص غلط های املائی و گرامری در زبان انگلیسی را دارد. هرچند قدرت پیدا کردن خطاهای گرامری آن بسیار کمتر است؛ اما در نوشتن متون علمی بسیار به کار می آید تا از ظهور غلط ات املائی و انشائی جلوگیری نماید . برای فعال‌سازی آن از لبه Review روی مورد Spelling & Grammar کلیک بکنید ؛ تا ایـن امکان فعال شود. با کلیک روی ایـن گزینه؛ منوی Spelling بازشده و کلماتی که ازنظـر برنامه دارای غلط املائی می باشند ؛ با خط قرمز زیرشان برجسته می‌شود. مشابه چنین کاری را می‌توان با رهست کلیک روی کلمه مورد نظـر ایجاد کرد. سه مورد برای ایـن نوع کلمات توصیه می‌شود.

چشم‌پوشی کردن: با کلیک روی ایـن مورد از ایـن غلط چشم‌پوشی می‌شود.

چشم‌پوشی از همه:از همه کلماتی که دارای غلط املائی می باشند چشم‌پوشی می‌شود.

افزودنکلمه مورد نظـر به دیکشنری برنامه افزوده می‌شود. حتما توصیه می‌شود در هنگام ی‌که از کلمه‌ای استفاده می‌کنید که جزء لغات تعریف‌نشده برای برنامه است؛ آن را به دیکشنری اضافه بکنید .

ذخیره اتوماتیک

از دست رفتن متن‌های تایپ‌شده به دلیل قطعی برق و … واقعا ناراحت‌کننده است . برای همین؛ حتما ذخیره اتوماتیک برنامه را فعال بکنید . برای ایـن منظور؛ از لبه File روی مورد Options کلیک بکنید . در سمت چپ صفحه بازشده روی عبـار ت Save کلیک نمایید. روی مورد Save AutoRecover information every کلیک کـرده و بازه وقتی ذخیره را معین بکنید . اکثرا مدت‌زمان ۱۰ دقیقه ضروری و مناسب هست.
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *