Search

کانال تلگرام چیست؟

کانال تلگرام چیست؟

در این مطلب قصد داریم تا شما عزیزران را با کانال در برنامه تلگرام آشنا کنیم.در ادامه این مطلب به امکانات کانال و فرق آن با گروه در تلگرام خواهیم پرداخت.همچنین چگونگی تهیه کانال در تلگرام را نیز برای شما عزیزان شرح خواهیم داد.

دانلود برنامه تلگرام

آموزش تهیه 
کانال تلگرام

برای دانلود تلگرام کلیک کنید

در ایـن مقاله علاوه بر جواب دادن به پرسش کانال تلگرام چیست؟ آموزش تهیه کانال تلگرام را می آموزیم. بعد از معرفی ربات تلگرام و امکان اتصال به آن از طریق API سرویس جدید تلگرام که با نام کانال شناخته می شود را معرفی میکنیم. کانال تلگرام در واقع یک مجرای اطلاع رسانی از طریق نرم افزار تلگرام هست که میتواند به تعداد نامحدودی عضو داشته باشد. مدیر کانال میتواند چندین مدیر به آن اضافه نماید و در صورت صلاحدید دسترسی آنها را بعنوان مدیر حذف نماید .

کانال تلگرام نقش یک خبرنامه را برای مدیر آن ایفا می نماید و شیوه مناسبی برای رابطه بین برندها؛ هنرمندان؛ شرکت ها و … با طرفداران آنهاست .

کلیه اعضا قابلیت مشاهده اطلاعات ارسـال ی از طریق کانال تلگرام را دارند و از ایـن نظـر فرق ی بین آنها نیست ولی هیچ یک از کاربران عادی اجازه ارسـال پیغام را نخواهند داشت و ایـن مسئله مهمترین فرق کانال و گروه در تلگرام است . در ادامه به ارزیابی موردی امکانات و فرق های کانال میپردازیم.

امکانات کانال تلگرام

 1. امکان ارسـال متن؛ عکس؛ ویدئو ؛ فایل صوتی و …
 2. امکان مدیریت کانال از طریق چند حساب کاربری گوناگون
 3. مشاهده لیست اعضا و تعداد اعضای کانال
 4. مشاهده تعداد بازدید هر مطلب ارسـال ی در کانال و هر جایی خارج از کانال
 5. امکان بازنشر هر مطلب توسط کاربران عضو
 6. جذب اعضای جدید از طریق آی دی یا لینک کانال
 7. قابلیت جذب نامحدود اعضا در کانال
 8. امکان اضافه کردن ربات تلگرام بعنوان مدیر کانال
 9. قابلیت ایجاد کانال خصوصی یا عمومی

فرق های کانال تلگرام و گروه تلگرام

 • در کانال محدودیت اعضا وجود ندارد ولی در گروه محدودیت ۲۰۰ نفری و اخیرا ۱۰۰۰ نفری برای اعضا در نظـر گرفته شده است .
 • در کانال تلگرام تنها مدیر اجازه ارسـال مطلب دارد ولی در گروه هر شخصی امکان ارسـال مطلب را داراست .
 • در کانال تلگرام اشخاص عادی اجازه مشاهده لیست اعضا و اضافه کردن مستقیم عضو را ندارند و تنها مدیر به ایـن بخش دسترسی دارد.
 • در گروه تلگرام مدیر اجازه حذف یک کاربر از گروه را دارهست ولی در کانال امکان حذف کاربران برای مدیر کانال وجود ندارد. (ایـن امکان اکنون به کانال تلگرام اضافه شده است)

حالا که با کانال تلگرام و امکانات آن آشنا شدیم میتوانیم ما برای خود یک کانال ایجاد کنیم؛ برای ایـن کار آموزش تهیه کانال تلگرام را در ایـن مطلب قرار داده ایم.

آموزش تهیه کانال تلگرام

کانال تلگرام جدیدترین امکان افزوده شده به ایـن نرم افزار هست و به همین دلیل هنوز دسترسی به آن برای تمام دستگاه ها فراهم نشده است . برای آنکه بتوانید در کانال های تلگرام عضو شوید و یا یک کانال جدید برای خود ایجاد بکنید بایستی ابتدا ورژن تلگرام خود را به آخرین ورژن بروزرسانی بکنید . چنانچه حتی بعد از آپدیت همچنان مورد های مربوط به کانال را مشاهده نکردید توصیه میکنیم از ورژن desktop تلگرام بر روی رایانه استفاده بکنید چون همواره آخرین امکانات را پشتیبانی خواهد کرد.

چنانچه ورژن تلگرام شما قدیاست به جای مورد New Channel مورد New Broadcast List را مشاهده خواهید کرد.

بعد از ورود به حساب کاربری خود و باز کردن پنجره تلگرام در رایانه در کنار باکس جستجو یک آیکون مشاهده میکنید. با کلیک بر روی آن آیکون پنجره ای برای شما باز می شود که امکان ایجاد کانال جدید و یا یک گروه جدید را برای شما فراهم می نماید . برای ایجاد کانال تلگرام مورد دوم را مطابق تصویر کلیک بکنید .

آموزش تهیه 
کانال در تلگرام

با انتخاب مورد New Channel و فشردن دکمه Next مطابق تصویر بعدی پنجره ای برای انتخاب نام؛ توضیحات و تصویر پروفایل کانال باز میگردد؛ دقت کنید که همه اطلاعات ایـن بخش را میتوانید در آینده به راحتی ویرایش بکنید .

ویرایش اطلاعات کانال تلگرام

بعد از تکمیل اطلاعات دکمه Create را فشار دهید تا به وهله بعد منتقل شوید؛ در ایـن جا از شما پرسیده می شود که آیا ایـن کانال یک کانال خصوصی هست یا عمومی؟ کانال های عمومی برای همه قابل جستجو و عضویت می باشند ولی کانال های خصوصی تنها برای کسانی لینک ورود به آن را دارند قابل مشاهده است .

در نتیجه چنانچه تهیه کانال تلگرام عمومی را انتخاب بکنید قادر خواهید بود مطابق تصویر زیر یک آدرس یا همـان آی دی برای آن معین بکنید (چنانچه قبلا استفاده نشده باشد پیغام سبز رنگ نمایش داده می شود )؛ در غیر ایـن صورت و با انتخاب کانال خصوصی یک لینک توسط تلگرام تولید می شود که عملا مسیر دسترسی مخاطبان شما به کانال تلگرام ایجاد شده خواهد بود.

ایجاد کانال عمومی در تلگرام

تا همین جا کانال شما در تلگرام ایجاد شده است؛ در ادامه میتوانید از لیست دوست ها خود تا ۲۰۰ نفر را به ایـن کانال دعوت نمایید و بدون سوال از آنها به کانال شما اضافه خواهند شد؛ اما همه کاربران اجازه دارند هر زمان که خواستند کانال شما را ترک کنند. برای اضافه کردن هر فرد تنها کافیست بر روی نام او کلیک بکنید تا به لیست مهمـان ان اضافه گردد.

دعوت دوست
ها
به کانال تلگرام

با فشردن دکمه Invite آخرین وهله به انتها رسیده و کانال شما علاوه بر ایجاد؛ به لیست دوست ها شما افزوده خواهد شد؛ هر مطلبی که شما به کانال خود ارسـال بکنید به همه اعضای کانال ارسـال خواهد شد. با کلیک بر روی نام کانال خود و علاومت فلش در کنار آن میتوانید به بخش تنظیمات کانال وارد شوید که مطابق تصویر زیر خواهد بود.

مدیریت کانال تلگرام

در ایـن صفحه ۶ بخش بسیار با ارزش وجود دارد که هریک را در تهیه کانال تلگرام مورد استفاده شما می باشند؛ توضیحات آنها به شرح زیر است:

 1. مورد edit به شما امکان میدهد نام و توضیحات کانال خود را ویرایش بکنید .
 2. لینک موجود در ایـن بخش لینک دسترسی کاربران به کانال شما و عملا بخش انتهایی آن آی دی کانال شما در جستجو است .
 3. در بخش سوم لیستی از اعضای کانال تلگرام خود و تعداد آنها مشاهده میکنید؛ با کلیک بر روی آن شما میتوانید هرکسی که میخواهید را از لیست اعضای کانال خارج بکنید .
 4. در بخش چهارم لیست مدیران کانال را مشاهده خواهید کرد و میتوانید از لیست دوست ها خود کسانی را بعنوان مدیر کانال تلگرام انتخاب بکنید و یا دسترسی مدیران را از ایـن بخش حذف بکنید . همین طور شما میتوانید با جستجوی آی دی ربات های خود آنها را بعنوان مدیر کانال برگزینید.
 5. بخش شماره پنج برای تغییر یا ویرایش تصویر پروفایل کانال تلگرام شما استفاده می شود .
 6. بخش ششم به شما امکان میدهد که ایـن کانال را برای همواره حذف بکنید .

راه اندازی و تهیه یک کانال تلگرام بسیار آسان بوده و در زمان کوتاهی انجام می شود ولی نگهداری؛ بروزرسانی و جذب مخاطب امری زمانبر و سخت است؛ قبل از ایجاد یک کانال جدید به محتوای ارائه شده در آن و مخاطبین مورد نظـر خود فکر بکنید . مد نظر داشته باشید که برترین راه برای معرفی کانال شما ارائه مطالب سودمند و جذاب هست چون با انتشار ایـن مطالب توسط کاربران نام و آدرس شما با آن منتشر شده و در دسترس دیگـر ان قرار خواهد گرفت.

تلگرام , حذف اکانت تلگرام , دانلود تلگرام , اکانت تلگرام , کانال تلگرام , تلگرام , حذف اکانت تلگرام , دانلود تلگرام , کانال تلگرام

در صورت وجود هر گونه پرسش در مراحل آموزش تهیه کانال تلگرام میتوانید در بخش نظـر ات همین مقاله پرسشها خود را مطرح نمایید.

چنانچه کانال شما دارای بیش از ۵۰۰۰ عضو است؛ با ذکر نام؛ توضیحات و کاربرد آن میتوانید در بخش نظـر ات همین مقاله لینک کانال تلگرام خود را به دیگـر ان معرفی نمایید.

– چطور به عکس هایمان نوشته اضافه کنیم؟

حتما در تلگرام به عکسهایی که یک توضیح کوتاه متنی در انتهای خود دارند برخورد کـرده اید. اضافه کردن متن به تصویر در تلگرام کار بسیار راحتی است؛ کافیست مراحل زیر را دنبال بکنید .

آیکن سنجاق قفلی را از پنجره گفتگو با یک مخاطب انتخاب و پس روی دایره Gallery اشاره بکنید .

Tele 111

با ایـن کار عکس های موجود در گالری تلفن همراه شما نمایان خواهد شد. بعد از ایـن که عکس مورد نظـر تان را یافتید؛ حالا روی تصویر بندانگشتی (و نه دایره توخالی کنار آن) اشاره کـرده در پارت بالای صفحه؛ مورد T را برگزینید.

Tele 222

حالا همچنین می توانید در فیلد باز شده برای عکستان توضیح بنویسید. بعد از اتمام نوشتن و اضافه کردن اموجی ها؛ کافیست از بالای صفحه مورد تیک را فشرده و نهایتا Send را بزنید: تصویر متن دار شما با موفقیت به دست دوستتان رسیده است .

چطور برای گروه هایمان در تلگرام لینک بسازیم؟

یکـی از امکانات خوب پیغام رسان تلگرام؛ امکان تهیه لینک برای گروه هاست . با تهیه لینک؛ دیگـر نیازی نیست برای اضافه کردن دوست ها خود به یک گروه؛ آنها را به طور دستی وارد بکنید ؛ کافیست لینک گروه را برای آنها بفرستید تا خودشان در مورد پیوستن یا نپیوستن به آن تصمیم بگیرند.

از طرف دیگـر ؛ چنانچه دوست دارید گروه یا سوپر گروه تلمحترم شما روز به روز پرجمعیت تر شود؛ کافیست یک لینک برایش ساخته و آن را در سطح وب به اشتراک بگذارید تا اعضای جدیدی را به محفل مجازی تان جذب بکنید .

مد نظر داشته باشید که تنها در صورت مدیر بودن قادر به انجام ایـن کار می باشید . برای تهیه لینک در گروه؛ مراحل زیر را دنبال بکنید :

Digi 1

۱- وارد صفحه گروه شده و از بالای صفحه؛ روی نام گروه اشاره بکنید .

۲- حالا در صفحه جدید؛ از پارت انتهایی مورد Add Member را برگزینید.

۳- در صفحه جدید مورد Invite to Group via Link را انتخاب بکنید .

۴- حالا گروه شما لینک دار شده. برای کپی کردن لینک گروه بایستی از مورد Copy Link استفاده کـرده و همین طور برای اشتراک گذاری لینک مورد Share Link را انتخاب نمایید.

۵- تغییر لینک گروه: چنانچه لینک گروه مورد پسندتان نیست؛ همچنین می توانید آن را تغییر دهید. برای ایـن کار می بایست مراحل یک تا چهار را طی و در مرحه آخر؛ مورد Revoke Link را برگزینید.

منبع
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *