Search

مقایسه ای اجمالی بین ویدئو کنفرانس های نرم افزاری و سخت افزاری

در این مطلب قصد داریم تا مقایسه ای اجمالی بین ویدئو کنفرانسهای سخت افزاری و نرم افزاری انجام دهیم.در ادامه این مطلب به مبحث نورپردازی افکتی خواهیم پرداخت.

تجهیزات سالن کنفرانس

Image result for ‫ویدئو کنفرانس های نرم افزاری و سخت افزاری‬‎

تجهیزات سالن همایش

تعریف سیستم های ویدئو کنفرانس نرم افزاری:

در این سیستم ها کلیه پردازش ها و عملیات مربوط به انتقال و تحلیل صدا و تصویر توسط نرم افزار انجام می شود (بدین معنی که کدک سیستم شما نرم افزار می باشد) و چون عملا روی یک سیستم مجزا نصب می شوند، متأثر از وظایف و محدودیت های عامل مرجع می باشند و در این سیستم ها بسته های اطلاعاتی می بایست تمام ۷ لایه Osi را طی نمایند و به همین دلیل است که سرعت انتقال اطلاعات در این سیستم ها پایین بوده و کیفیت تصاویر و صوت در مقایسه با سخت افزارها به مراتب کمتر می باشد. این نرم افزار ها قابل دانلود و مستقل از وب استفاده می گردند و معمولاً از پروتکل های استاندارد ویدئوکنفرانس استفاده می کنند و به راحتی با سخت افزار ها ارتباط می گیرند.

لازم به ذکر است وب کنفرانس شکل خاصی از سیستم ویدئو کنفرانس نرم افزاری می باشد که تحت وب طراحی و تولید می گردند و معمولا در این مدل از ارتباط باید از یک سرور قوی استفاده نمود که مالکیت این سرور می تواند در اختیار مصرف کننده آن باشد (مانند Skype for business ) یا در اختیار یک شرکت ثانوی باشد (مانند skype، ovo، imo، …..) اما نقطه قوت این تیپ نرم افزار ها این است که معمولا بحث هم زمانی وب کنفرانس بسیار ساده تر و کم هزینه تر پیاده سازی می گردد.

تعریف سیستم های ویدئوکنفرانس سخت افزاری:

مجموعه ای از تجهیزات و قطعات الکترونیکی که صرفا جهت انجام عملیات ارتباطی و پردازش صوت و تصویر طراحی شده است (بدین معنی که کدک این دستگاهها سخت افزار است). در این سیستم ها بسته های اطلاعاتی ۳ لایه از ۷ لایه Osi را طی می نمایند در نتیجه معمولاً کیفیت تصاویر بهتر بوده و سرعت انتقال تصویر نسبت به نرم افزار ها بالاتر است و در نتیجه پایداری بیشتری نسبت به قطع تماس دارند.سالن کنفرانس,تجهیزات سالن کنفرانس,تجهیزات صوت سالن همایش,تجهیزات صوتی سالن های همایش,تجهیزات تصویری سالن ها,تجهیزات سالن همایش,تجهیز سالن کنفرانس

در ادامه به مقایسه این دو تیپ ویدئوکنفرانس با هم می پردازیم :

اصولاً مقایسه ویدئوکنفرانس های نرم افزاری و سخت افزاری کار حرفه ای و برپایه علمی نخواهد بود چون این دو تیپ تجهیزات هر کدام برای یک سری نیازهای کاربران طراحی و عرضه شده اند و هر کدام نیز برای یک استفاده خاص در محیط خاص قابل پیاده سازی هستند به همین دلیل در نهایت جهت ارائه راهکار مناسب برای مشتریان می بایست کاملاً نیاز مشتری را درک کرد و سپس پیشنهاد راهکار به ایشان داد اما با توجه به همه این تفاسیر در ذیل به ذکر تعدادی از محاسن و معایب این ۲ سیستم می پردازیم:

 • تعدادی از محاسن سیستم های نرم افزاری

 1. پیاده سازی با قیمت ارزانتر
 2. امکان پرزنتیشن راحتتر
 3. امکان نصب روی اکثر سیستم عامل ها
 4. امکان نصب و کاربرد آسان
 5. قابلیت کارکرد با اکثر ویدئو کنفرانس های سخت افزاری بدون واسط
 6. مناسب برای افراد در حال حرکت و سفر
 • تعدادی از معایب سیستم های نرم افزاری

 1. سرعت انتقال اطلاعات پایین
 2. کیفیت پایین
 3. امکان قطعی و ایست تصویر بالا
 4. نیاز به MCU جهت ایجاد هم زمانی
 5. در بعضی از نرم افزارها نیاز سالانه به تمدید لایسنس
 6. وابستگی به سیستم عامل
 7. نگهداری زیاد و پرهزینه
 8. احتمال تداخل با سایر نرم افزار های روی سیستم عامل
 9. نیاز به Sip server جهت ارتباط با ویدئوکنفرانس های استاندارد برای اکثر نرم افزار های بازار
 • تعدادی از محاسن سیستم های سخت افزاری

 1. امنیت بالا در انتقال صوت و تصویر
 2. سرعت بالا انتقال اطلاعات
 3. کیفیت صوت و تصویر بالا
 4. امکان کم قطع شدن ارتباط وسط مکالمه در صورت تامین پهنای باند مناسب
 5. عدم احتیاج به لایسنس جهت برقراری ارتباط اولیه
 6. داشتن سیستم عامل مستقل
 7. داشتن پورتهای مختلف ورودی و خروجی صوت و تصویر
 8. راه اندازی آسان و نگهداری کم
 9. دوربین PTZ
 • تعدادی از معایب سیستم های سخت افزاری

 1. قیمت بالا
 2. نیاز به MCU جهت ایجاد هم زمانی
 3. پرزنتیشن سخت تر نسبت به نرم افزار (البته در برخی از دستگاه که پورتهای بسیار متنوع دارند مانند LifeSize Room 220 این مشکل برطرف شده)
 4. نیاز به نمایشگر مجزا جهت راه اندازی

 

نورپردازی افکتی

نورپردازی جشنی
نورپردازی جشنی

در حال حاضر انواع گسترده ای از تكنیك های مختلف نورپردازی وجود دارد كه پاسخگوی سبك ها و سلیقه های متفاوت بوده و كارآیی هر یك نیز متمایز است . اگر انتخاب صحیحی در نورپردازی داشته باشید، شاهد تغییرات شگرفی در محیط خود خواهید بود . نورپردازی نه تنها با خود زیبایی به همراه دارد ، بلكه امنیت را نیز ارتقا می بخشد .
نورپردازی صحیح احساس عمومی فرد را تغییر می دهد و در عین حال در بهبود وضعیت ظاهری نیز كمك می كند . نور توانایی آنرا دارد كه یك فضای خسته كننده را به محیطی آرامبخش و دوست داشتنی تبدیل كند . البته نورپردازی داخلی تنها در سیم كشی برق و استفاده از چند لامپ رنگارنگ خلاصه نمی شود ؛ بلكه باید چند سطح نور مختلف را به كار گرفته ، آنها را در تركیب با یكدیگر قرار داد تا در نتیجه قسمتی از فضا پر نور و قسمتی دیگر كم نور تر جلوه كند . با اتكا به این روش ویژگی های خاص هر مکان نمایان تر شده و جلوه ی تازه ای در نظر بیننده ایجاد می شود .
استفاده از لامپ و سیم كشی های برق را نباید تنها به فضای داخلی خانه ها محدود كرد . نورپردازی مناسب خارجی با روشن نمودن ورودی نه تنها امنیت را افزایش داده و اجازه نمیدهد مزاحمین از تاریكی سوء استفاده كرده و نزدیك شوند ، بلكه زیبایی دراماتیكی را نیز اضافه می كند . انعكاس نور در درختان ، بوته ها ، سبزه ها ، و محوطه ورودی زیبایی كم نظیری را خلق می كند .
آشپزخانه و دستشویی نیز جزء مكانهایی هستند كه نیاز به نور بیشتر و دقیق تری دارند و برخی مكانهای داخلی آن نظیر قسمت فوقانی آینه ها و .. نیاز به نورپردازی های سقفی دارند كه می توان از هالوژن های كوچك برای بیشتر روشن كردن این مناطق استفاده كرد . زمانیكه نورپردازی كلی تمام شد ، ترتیبی دهید كه گوشه های اتاق ها و كنج دیوارها قدری تاریك تر از سایر نقاط به نظر برسند . این تكنیك به ویژه در اتاق خواب كاربرد دارد و به فضای شما حجم و بعد می دهد . سعی كنید برای اتاق خواب بیشتر از لامپ هایی با نور ملایم استفاده كنید و اگر قصد مطالعه دارید ، بهتر است از یك چراغ رومیزی استفاده كنید كه در صورت نیاز آنرا روشن كرده و در بقیه مواقع خاموش باشد . یك مسئله حیاتی در اتاق خواب این است كه نباید هیچ گونه نور مستقیمی روی سقف بالای تخت خواب وجود داشته باشد .
اگر لامپ ها را به سمت بالا بر روی سقف نصب كنید ، هم نور بطور مستقیم نمی تابد و هم ارتفاع اتاق افزایش پیدا كرده و بعد دیوارها بیشتر شده و عمق و ژرفای كلی محیط افزایش پیدا می كند . برای كمتر كردن نور در سایر مناطق نیز می توان مقابل منبع نور یك گلدان گل گذاشت . این كار هم نور ا كم می كند و هم سایه های جالبی بر روی دیوارها ایجاد می نماید.
همیشه مراقب استفاده بیش از اندازه از چراغ ها باشید ، چرا كه نورهای زیادی كه با یكدیگر همخوانی نداشته باشند باعث خفه شدن فضا می شوند .

صوت و تصویر
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *