Search

انتقال ایدز از طریق رابطه جنسی رو به افزایش است

آموزش رابطه جنسی

انتقال ایدز در ایران

پروین افسر کازرونی از ارتقای برنامـه ‌های پیشگیری و کنترل ایدز در حوزه نوجوانان جوانان همين طور بانوان آسیب پذیر با همکاریبقیه ارگان‌ها خـبر داد. این مقام مسئول درباره آمار افراد مبتلا به ایدز در کشور اظهار کرد: از سال ۶۷ تا اول مهرماه ۹۴، ۳۰هزار ۱۸۳ مورد شناسایی شده است که ۶۷ درصد، انتقال از طریق اعتیاد تزریقی ۱۸ درصد از طریق جنسی صورت گرفته است. از بین کل موارد ابتلا به ایدز در سال ۹۳ نیز،۴۱ درصد از طریق اعتیاد تزریقی ۳۶ درصد از طریق جنسی صورت گرفته است. همچنین ۱۵ درصد از کل آمار افراد مبتلا به ایدز از سال ۶۷ تا ۹۴ را زنان و ۸۵ درصد را مردان تشکیل داده‌اند.

تحقق سه هدف اصلی تا انتها سال ۲۰۳۰

وی درمورد برنامـه ‌های اداره ایدز وزارت بهداشت جهت ارتقای مراقبت بهبود این بیماری گفت: ایران همراه بابقیه کشورها در راستای اهداف بین المللی خود، برای رسیدن به انتها همه‌گیری ایدز تا سال ۲۰۳۰ متعهد به انجام سه هدف شده است. شناسایی ۹۰ درصد موارد آلوده به ایدز، مراقبت بهبود ۹۰ درصد موارد مبتلا و همچنین بهبود ۹۰ درصد از افرادی که اندازه ویروس در بدن آنها به میزانی رسیده که قابلیت انتقال عفو نت‌زایی به دیگران را نداشته باشد، سه هدف اصلی این پروگرام هستند .

بازنگری دستورالعمل‌های مراقبت و بهبود اچ آی وی/ ایدز بیماری ‌های نزدیکی ی با آخرین اطلاعات علمی روز و همين طور توصیه بخش‌های علمی و بین المللی صورت گرفته است. بر این اساس اطلاعات به دست آمده از گزارشات اجرایی، تطبیق تدوین شده است. رییس اداره ایدز وزارت بهداشت، روش پیشرفته پزشکان بهبود گر ایدز ارتقای کیفیت کار ‌ها برنامـه ‌های کاهش آسیب را از پروگرام ‌های آینده برای پیشگیری از گسترش ایدز در کشور عنوان کرد که، جمعیت‌های کلیدی مثل معتادان تزریقی که در معرض خطر انتقال جنسی اچی آی وی / ایدز می باشند را هدف گرفته است.

گسترش پایگاه‌های مشاوره، در اولویت وزارت بهداشت

به گفته وی، پروگرام ‌های ارتقای کیفیت کاهش آسیب، مراکز ماده ۱۶ که مربوط به ترک اجباری اعتیاد هستند ، مراکز ماده ۱۵ که به عنوان مراکز اقامتی بین مدت کار می‌کنند همين طور DICها را در بر می‌گیرد. رییس اداره ایدز وزارت بهداشت، بررسی وضعیت HIV مشاوره، روش وصل کردن موارد شناسایی شده جهت نگهداری و بهبود جمعیت کارتن خواب، با همراهیبقیه سازمان‌های متولی را بسیار زیاد با اهمیت خواند. پروگرام ‌ریزی برای گسترش پایگاه‌ها و مراکز مشاوره، گسترش برنامـه ‌های آموزش و اطلاع رسانی با مشارکت وسیع سازمان‌ها و ارگان‌های دولتی و غیردولتی که این رسالت را برعهده دارند، از اولویت‌های این وزارتخانه جهت پیشگیری از گسترش ایدز در کشور است.

اگر می خواهید بیشتر بدانید : تمام چیز درباره ایدز

پروگرام ریزی جهت ورود آموزش پیشگیری از ایدز به مدارس

کازرونی تصریح کرد: جلب مشارکت بخش‌های مختلف، اصرار بر پروگرام ‌های پیشگیری کنترل ایدز در گروه نوجوانان جوانان به صورت روش در مدارس خارج از مدارس در قالب بسته‌های آموزش ی که با همموسیقی ی وزارت آموزش پرورش شروع شده نیز، در دست اقدام است.

اگر می خواهید بیشتر بدانید : ۱۰ علامت شایع ایدز را بشناسید

گسترش برنامـه ‌های پیشگیری از انتقال ایدز مادر به کودک

کازرونی همين طور به گسترش پروگرام ‌های پیشگیری از انتقال ایدز مادر به کوچولو به صورت پایلوت در ۱۶ دانشگاه علوم پزشکی کشور اشاره کرد افزود: در حال حاضر این اقدامات در تمام مناطق حاشیه نشین نیز انجام می‌شود. در مراکز سلامت جامع، تمام زنان باردار این مناطق در زمینه ایدز روش می‌بینند و مورد بررسی قرار می‌گیرند که در صورت ابتلا، تشخیص و بهبود دارویی آن شروع شود انتقال آن را از ۳۰ تا ۴۰ درصد به کمتر از دو درصد كم شدن دهد.

اگر می خواهید بیشتر بدانید : تصورات غلط درمورد ایدز را بخوانید

راه‌اندازی پنج مرکز پایلوت مشاوره ایدز، مخصوص نوجوانان و جوانان

رییس اداره ایدز وزارت بهداشت، همين طور از راه‌اندازی پنج مرکز مشاوره جهت نوجوانان و جوانان در مناطق پرخطر استان‌های تهران، کرمانشاه، شیراز اهواز داد و ادامه داد: مصرف از روش‌های نوین روش ی مثل تهیه و تولید کلیپ و فیلـم ‌های کوتاه که بتواند به طور وسیع در اختیار افرادبه ویژه نوجوانان جوانان قرار گیرد، جزو برنامـه ‌های ما قرار دارد. امیدواریم بتوانیم این کلیپ‌ها را از دانش کده تا پادگان‌ها و هرنقطه‌ای که این گروه سنی داشته باشند همين طور از طریق شبکه‌های اجتماعی اطلاع رسانی کنیم.

وی آموزش مهارت‌های مختلف به خانواده و خود نوجوانان را عنصری کلیدی در پیشگیری از ابتلای نوجوانان به ایدز عنوان کرد.

اگر می خواهید بیشتر بدانید : پیشگیری اورژانسی از ایدز!

ارتقای برنامـه نگهداری از بانوان آسیب پذیر

کازرونی هچنین اظهار کرد: یکی از اقدامات کلیدی ما که از قبل شروع شده و ادامه دارد، گسترش پروگرام مراقبت از زنان آسیب پذیر به صورت راهنمای و مشاوره و توانمند سازی است. این برنامـه با همکاری معاونت امور زنان ریاست جمهوری در دست اجراست. دراین پروگرام استراتژیک وزارتخانه‌ها سازمان‌های مختلف ی همراهی می‌کنند. وی با بیان اینکه بحث پیشگیری کنترل اچ آی وی/ ایدز نه به عنوان ، بلکه به عنوان معضلی اقتصادی – اجتماعی – فرهنگی – بهداشتی بیان است، پیشگیری و کنترل آن را نیازمند همکاریبقیه سازمان‌ها و بخش‌های مختلف جامعه عنوان کرد.

ابلاغ چهارمین برنامـه استراتژیک پیشگیری کنترل ایدز

کازرونی در ادامه، با اشاره به تدوین پروگرام پیشگیری و کنترل ایدز در قالب چهارمین پروگرام استراتژیک از سال ۹۴ تا ۹۸، در خصوص جزییات آن گفت: این برنامـه پنج هدف نهایی جهت رسیدن به کاهش شیوع ابتلا در گروه‌های مختلف دارد. قرار است، شیوع ابتلا به عفو نت HIV در جمعیت عمومی به کمتر از ۰.۱۵درصد، درسوء مصرف کنندگان تزریقی به کمتر از ۱۳ درصد در افراد در معرض خطر انتقال جنسی به کمتر از پنج درصد برسد. همچنین ظهور عفو نت HIV در نوزادان زنده متولد شده، از بانوان باردار مبتلا به HIV به میزان ۹۰ درصد مرگ منتسب به ایدز در مبتلایان به HIV نیز به میزان ۲۰ درصد كم شدن پیدا نماید .

وی افزود: این برنامـه اسفند ماه سال قدیم با حضـور رییس جمهور، تصویب ابلاغ شده است. یکی از با اهمیت ترین اقدامات آن تشکیل کمیته‌های اجرایی کردن پروگرام استراتژیک، به خصوص کمیته پایش و ارزشیابی جهت رصد کار ‌های آن‌ها است.
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *