Search

کاهش مصرف آب و برق با نانو رنگها

کاهش مصرف آب و برق با نانو رنگها

توسط محققان کشور

تحقیق گران پارک علم و فناوری یزد با استفاده از نانوذرات تیتانیوم موفق به تولید نانو پوششهایی شدند که به عنوان عایق به کار می روند و سبب کم شدن استفاده انرژی خواهد شد.


علیرضا علیپور – مجری طرحو با بیان ایـن که رنگهای تولید شده به وهله تجاری سازی رسیده استو افزود: در ایـن تحقیقات موفق به تولید نانورنگهای پلیمری مرئی و نامرئی شدیم.

کم شدن استفاده آب و برق با نانو رنگها

وی با بیان ایـن که نانورنگهای تولید شده به عنوان عایق به کار می رودو اظهار داشت: از مهمترین ویژگی ها ی پوششهای تولید شده می توان به ضد UV (اشعه ماورا بنفش)و آنتی باکتریالو مقاوم در برای یخ زدگی و انعطاف پذیری تا دمای ۱۸۰ درجه سانتیگراد اشاره کرد.

علیپور با بیان ایـن که ایـن رنگها قابل اعمال در محیط داخلی کولر استو یادآور شد: استفاده از ایـن پوششها سبب خنک تر شدن محیط کولر به میزان ۲۰ درجه سانتیگراد ضمن آنکه محیط داخلی مسکن را به میزان ۷ درجه سانتیگراد خنک تر می شـود از ایـن رو سبب کم شدن میزان استفاده انرژی می شـود . علاوه بر ایـن سبب کم شدن استفاده آب در کولرها می شـود .

مجری طرحو با بیان ایـن که در ایـن پوششها از نانوذرات تیتانیوم استفاده شده استو خاطر نشان کرد: نتایج آزمایش های کنترل کیفیت بر روی نانو رنگهای تولید شده نشان داد که رنگهای تولید شده مشابه نانو رنگهای خارجی است ضمن آنکه یک دهم درجه اختلاف دما بیشتر از نمونه های خارجی است .

 از مهمترین مزایای پوششهای تولید شده می توان به ضد UV (اشعه ماورا بنفش)، آنتی باکتریال، مقاوم در برای یخ زدگی و انعطاف پذیری تا دمای ۱۸۰ درجه سانتیگراد اشاره کرد.

وی در ایـن بـار ه توضیح داد: رنگهای تولید شده در کشور به عنوان عایق به کار می رود و در مقایسه با نمونه های خارجی قادر هست سرما و گرما را در محیط نگهدارد.

کم شدن استفاده آب و برق با نانو رنگها

علیپور با بیان ایـن که ایـن پوششها در دو نوع مرئی و نامرئی تولید شده استو یادآورشد: نانو پوششهای نامرئی فاقد رنگدانه می باشند ولی نانو رنگهای مرئی در انواع رنگها قابل تولید می باشند .

وی از دریافت تاییدیه برای ایـن پوشش خبر داد و اضافه کرد: ایـن طرح موفق شده هست که تاییدیه هایی از تحقیق گاه صنعت رنگو دانشگاه صنعتی امیرکبیر و شرکت آب و فاضلاب استان یزد دریافت نماید .
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *